středa 20. března 2019 Kniha návštěv © 1999-2010 ib studio
ib net : Svět Přeživších | Svět Pokémonů | Pokédex Extra | Heroes | Rio de Janeiro | Axon Ateliér | Deník z Aiči | ib --- Týden neklidu | Pohřeb českých vysokých škol | AS FF UP
Wastelands [ Svět Přeživších ]
hodina pantera den Fairlighta, boha magie a peněz 54 let po velké válce
[ Novinky ] [ Pravidla ] [ Seznamy karet ] [ Popisy karet ] [ Turnaje ] [ Výsledky turnajů ] [ Aliance síly ] [ Top 10 ]
[ Ceník ] [ Balíčky ] [ Komba smrti ] [ Diskuze ] [ Doplňky ] [ Odkazy ] [ Credits ]
Svět Přeživších Diskuze Průvodce pro začátečníky

Průvodce pro začátečníky

Ivo Barteček

Wastelands, stejně jako jiné sběratelské karetní hry má poměrně složitá pravidla. Jak se snadno vklouznout do světa této fasinující hry vám poradíme na následujících řádcích.

Úvod

Vítej poutníče. Máš-li dost odvahy, vstup s tímto malým průvodcem do Světa Wastelands. Světa, ze kterého nenávist a zloba udělala to, čím je dnes. Spálená Země (= Wastelands) je dnes místem, kde vládne chaos, války a strach. Vše začalo v pradávných dobách, kdy se bohové, dnes už ani nevíme proč, znesvářili a rozpoutali peklo, kterému málokdo unikl. V prvých počátcích po "Velké válce" se však stále našlo dost přívrženců věrných svým bohům, a tak sedm bohů převzalo moc nad světem. Tito bohové - Dornodon, Elenios, Fairlight, Leah, Raia, Sheran a Thar - ovšem nepřestali se svým nepřátelstvím a opět se snaží zničit své protivníky za pomoci i těch nejzákeřnějších intrik. Po několika letech se objevuje další bůh - Chara-din. Temný bůh, jenž byl zavržen a uvězněn ostatními bohy. Za pomoci svých služebníků se dostal na svobodu a nyní se vrací, aby vykonal pomstu. Poslední z bohů, který zasahuje do Světa Wastelands, se jmenuje Bufa. Je to tajný bůh, držící se ve skrytu, a pouze jednou začas se účastní zápasu ostatních bohů. Ty, poutníče, se stáváš jedním z Dobrodruhů, který prochází zničenou zemí. Na své cestě potkáš mnohá nebezpečenství a utkáš se v soubojích s dalšími Dobrodruhy. V boji s ostatními využiješ svou magickou sílu i přízně jednotlivých bohů. Magické předměty, kouzla nebo bohy vyslaní pomocníci ti nejednou zachrání život. Zvol si správnou stranu a získej nekonečnou slávu v nekonečné bitvě. Je na tobě zda si vybereš dobro či zlo, lásku či nenávist, magii nebo zástupy bojovníků. Jedině bystrý mozek a pevné svaly ti pomohou dosáhnot vítězství...

Historie a fakta

Wastelands je sběratelská karetní hra pro dva a více hráčů. Vznikla před několika lety v Maďarsku a zanedlouho se stala v této zemi velice populární. Tohoto nápadu se v České republice ujala společnost ADC Blackfire Entertainment s. r. o., která hru přeložila a roku 1999 ji uvedla jako první hru tohoto typu v češtině. Zanedlouho se u nás stala stejně populární jako v Maďarsku, ne-li více. Wastelands se nejblíže podobají světové sběratelské karetní hře Magic: The Gathering, ovšem přinášejí úplně odlišná pravidla, a tak se před námi otevírají nové herní možnosti a nová zábava. S tím souvisí také její oblíbenost u nás a nedivme se tedy, že je zde možná už dokonce populárnější než Magic: The Gathering.

Základem je tzv. Základní sada, ve které se nacházejí mimo 45 hracích karet také kompletní pravidla. Každého půl roku pak vychází rozšiřující sada, která přináší nové karty a tímpádem i strategie. Do dnešních dnů byly vydány dvě rozšiřující sady - Chara-dinův návrat a Sféry existence.

Pravidla hry

Nejjednodušší způsob, jak se naučit hrát sběratelskou karetní hru Wastelands, je najít někoho, kdo Wastelands již nějakou dobu hraje a pomůže vám se začátky. Těm ostatním z vás, kteří nemáte tuto možnost se pokusíme pomoci prostřednictvím našich stránek. Stručné vysvětlení, co to jsou sběratelské karetní hry a co naleznete v jednotlivých sadách Wastelands, se nachází v Úvodu v rubrice Pravidla. Jak už jsme si řekli, pravidla jsou přiložena k Základní sadě Wastelands. Také je naleznete v Světě Přeživších v již zmíněné rubrice Pravidla. Pozorně si je přečtěte a věnujte pozornost ukázkám a příkladům hry. S příchodem nových rozšířujících sad přišly také na svět dodatky k pravidlům. Ty naleznete podle jména rošiřující sady - Chara-dinův návrat, Sféry existence a Aliance bohů. Fáze jednotlivého kola jsou pro svou důležitost ještě rozepsány zvlášť. Jako každý jiný sport mají i Wastelands hodnocení nejlepších hráčů. Tento systém se nazývá Aliance síly. Popis Aliance síly naleznete taktéž v Pravidlech a žebříčky hráčů v rubrice Aliance síly. Na turnajích je každý soutěžící povinen se řídit Turnajovými pravidly. Pokud jsi si se už prokousal přes všechny výše uvedené odkazy neuškodí, když si prohlédneš ostatní rubriky (stručný popis je na konci stránky). A jako v čemkoli jiném platí i ve Wastelands zásada "základem vítězství je tvrdý trénink".

Jak se naučit hrát Wastelands?

zakup si Základní sadu Wastelands

přečti si pravidla hry a věnuj pozornost ukázkám v pravidlech

zahrej si s kamarády několik zkušebních her

najdi zkušenější hráče, kteří ti vysvětlí nejasnosti a sporné situace ve hře

přečti si na našich stránkách texty o Alianci síly, turnajích...

postav si balíček a získej zkušenosti na turnajích

rozšiř svoji sbírku o další sady (Chara-dinův návrat, Sféry existence)

o Wastelands a dalších hrách vychází časopis Legenda

Svět Přeživších

Internetový časopis Svět Přeživších vznikl na počátku roku 2000, aby vám přinášel nejnovější události ze Světa Wastelands. Pro snažší orientaci je zde popsán smysl hlavních rubrik, na něž odkazují modré ikony vlevo.

[ Novinky ]
Tato rubrika vám naskočí již při vstupu na naše stránky. Slouží k snadné orientaci v nejnověji přidaných položkách.

[ Pravidla ]
Zde naleznete pravidla sběratelské karetní hry Wastelands, dodatky k pravidlům, které vyšly v rozšiřujících sadách, vysvětlení smyslu Aliance síly a turnajová pravidla.

[ Seznamy karet ]
Zjistěte, které karty obsahují jednotlivé sady.

[ Popisy karet ]
Zde jsou k prohlédnutí popisy jednotlivých karet - rozhodněte, které karty by se vám do balíčku ještě hodily.

[ Turnaje ]
Informace o plánovaných turnajích.

[ Výsledky turnajů ]
Výsledné umístění hráčů na turnajích.

[ Aliance síly ]
Jako i jiné sporty mají Wastelands žebříček těch nejlepších hráčů. Informace o členství se nacházejí v rubrice Pravidla a systém bodování v Tunajových pravidlech.

[ Top 10 ]
V Top 10 si sami hráči určují hlasováním, která karta je nejoblíbenější, nejhratelnější, nejhezčí...

[ Ceník ]
Jak už napovídá název, nenajdete zde nic jiného než ceník jednotlivých karet. Pomůže vám při vyměňování karet (zkušenější hráč by nemusel odolat pokušení vyměňovat s vámi karty tím způsobem, že by u něho skončily ty nejcenější - slangově "osvačit").

[ Balíčky ]
Nejlepší balíčky od nejlepších hráčů. Inspirujte se a postavte balíček na nejvyšší úrovni. Ovšem pozor, nezapomeňte svůj balíček přizpůsobovat podle toho, na jaký turnaj jdete a s jakými soupeři se utkáte.

[ Komba smrti ]
Kombo je několik karet, které samy o sobě mohou být málo použitelné, ale v kombinaci dokáží neuvěřitelné kousky. V této rubrice se nacházejí ty nejlepší kombinace.

[ Diskuze ]
Články, reportářže, dotazy i vaše emaily se nacházejí v této rubrice.

[ Doplňky ]
Doplňky, adresář obchodů prodávajících Wastelands a vše další, co se nevlezlo nikam jinam, se objeví po kliknutí na tento odkaz.

[ Odkazy ]
Naleznete zde nejen odkazy na stránky zmiňující něco o Wastelands, ale také nejlepší programy, zajímavé stránky nebo další strategické hry.

[ Credits ]
O nás, kteří pro vás Svět Přeživších vytvářejí, Nápověda, Tipy...


Použity materiály z časopisu Legenda a z jednotlivých edicí karetní hry Wastelands.
Uveřejněno 17. září 2000.
Naposledy upraveno 29. dubna 2002.

nahoru
Stránku pro Svět Přeživších připravil Ivo Barteček.
Copyright © 2002 Ivo Barteček
Pečeť
[ Novinky ] [ Pravidla ] [ Seznamy karet ] [ Popisy karet ] [ Turnaje ] [ Výsledky turnajů ] [ Aliance síly ] [ Top 10 ]
[ Ceník ] [ Balíčky ] [ Komba smrti ] [ Diskuze ] [ Doplňky ] [ Odkazy ] [ Credits ]